Töötamine

Vanglateenistuses töötamine on midagi enamat kui lihtsalt amet – see on võimalus panustada turvalisemasse ühiskonda ja mõjutada inimeste elusid. Meie meeskonnas ootavad Sind mitmekesised karjäärivõimalused, kindel töö ja tugev meeskond, kes seisab ühise eesmärgi eest.

Vanglates ja kriminaalhoolduses on üle saja erineva ametikoha ja meil töötavad väga erinevate kogemustega inimesed, spetsialistidest tippjuhtideni. Töö vanglateenistuses ei paku mitte ainult uusi väljakutseid, vaid on ka äärmiselt tähendusrikas – siin aitad suunata inimesi õiguskuulekale teele ja suurendad seeläbi turvalisust kogu ühiskonnas.

Sinu panus on hindamatu. Tule ja rikasta meie mitmekesist meeskonda oma elu- ja töökogemusega!

 

Vanglateenistuses töötamine on midagi enamat kui lihtsalt amet – see on võimalus panustada turvalisemasse ühiskonda ja mõjutada inimeste elusid. Meie meeskonnas ootavad Sind mitmekesised karjäärivõimalused, kindel töö ja tugev meeskond, kes seisab ühise eesmärgi eest.

Aet Urvast
Vanglateenistuse personalijuht

Töötamise võimalused

Info

Valvur on vangla igapäevase toimimise ja turvalisuse alustala, kelle ülesanne on pakkuda kinnipeetavale igakülgset tuge: lahendada olmeprobleeme, motiveerida osalema planeeritud tegevustes ja seeläbi suunata õiguskuulekamale teele. Samuti peab valvur tagama järelevalve, viima läbi loendamised ja saatma kinnipeetavaid nende sihtkohta.

Valvuriamet sobib Sulle, kui Sinu arsenalis on lisaks meelekindlusele olulisel kohal nn pehmed oskused – hea suhtlemisoskus, empaatiavõime ja soov rahumeelselt konflikte lahendada. Need on valvuri töös sama olulised kui füüsiline ja vaimne valmisolek. 

Valvuritööks valmistame sind ette igapäevases töökeskkonnas. Viiekuulise vanglaametniku kutseõppe käigus omandad põhjalikud teadmised psühholoogiast, suhtlemisest ja ka erialastest oskustest, mida praktiseerid paralleelselt juhendaja toel vanglas kohapeal. Õpingute ajal säilitame valvuri palga, tagades nii kindla ja sujuva ülemineku uude ametisse. See on kiire ja paindlik tee siseturvalisuse valdkonda, mis sobib nii neile, kes alustavad oma karjääri, kui ka neile, kes otsivad võimalust karjääripöördeks.
 

Karjääriteekond
  1. Valvur/saatja
  2. Vanemvalvur/vanemsaatja/vanemvalvur-instruktor
  3. Inspektor-kontaktisik/spetsialist/inspektor-korrapidaja abi
  4. Peaspetsialist/korrapidaja
  5. Üksuse juht
  6. Juhtkond
  7. Erinevad ametikohad vanglate osakonnas või ministeeriumis
Nõuded

Valvuriks kandideerides läbid kõik tavapärased värbamisprotsessi etapid, kuid lisaks sellele ootame Sinult kehaliste katsete läbimist. Oma soole ja eale vastavad kehaliste katsete normid leiad allolevast tabelist.

KKK

Jah, varasem kogemus ei ole nõutud, kuid valvuriameti eelduseks on keskhariduse olemasolu. Tööks vajalikud teadmised ja oskused omandada viiekuulise vanglaametniku kutseõppe raames.

Valvuri töö on aktiivne, mistõttu hea üldfüüsiline vorm on oluline. Kehaliste katsete normid on aga kohandatud soo ja vanuse järgi, mistõttu on need jõukohased keskmiselt aktiivsele inimesele. Lisaks toetavad meie kehalise ettevalmistuse spetsialistid nii väljaõppe käigus kui ka enne katseid, aidates saavutada vajaliku vormi. Samas on valvuri töös sama tähtsad ka vaimne valmisolek, suhtlemisoskus ja oskus konflikte ennetada ning rahumeelselt lahendada.

Eesti vanglad on kaasaegsed ja turvalised, kus riskid on kontrollitud. Samuti saad väljaõppe käigus põhjalikud teadmised ja praktilised oskused, mis aitavad võimalikke ohuolukordi ennetada ja vajadusel professionaalselt lahendada.

Valvuri tööaeg on paindlik, võimaldades valida graafiku vastavalt oma eelistustele ja elustiilile. Võimalik on töötada vahetustega, kus tööpäev kestab 12 tundi nii päeval kui öösel, või eelistada tavapärast tööaega esmaspäevast reedeni (8:00–17:00).

Jah, valvuri amet sobib nii meestele kui ka naistele. Soost olulisem on sobivad isikuomadused ja soov panustada turvalisuse tagamisse.

Valvuri töötasu sõltub staažist, vanglast ja täiendavatest tööülesannetest. Kõigil valvuritel on baaspalk, millele lisaks on võimalik saada erinevaid lisatasusid vastavalt täiendavatele ülesannetele ja eriväljaõppele. 2025. aastal on valvuri baaspalk Tallinna ja Viru vanglas 2040 eurot ning Tartu vanglas 1712 eurot.

Jah, vanglateenistus toetab karjääriredelil liikumist! Valvurina saad spetsialiseeruda eriüksustesse, laiendada vastutusala läbi täiendavate ülesannete ning liikuda edasi üksuse juhi või juhtkonna tasandi ametikohtadele.

Valvur pakub kinnipeetavale igakülgset tuge: lahendab olmeprobleeme, motiveerib osalema planeeritud tegevustes ja seeläbi suunab õiguskuulekamale teele, tehes seejuures tihedat koostöö teiste spetsialistidega.  Samuti peab valvur tagama järelevalve, viima läbi loendamised ja saatma kinnipeetavaid nende sihtkohta.

Juhtumikorraldajad

Info

Juhtumikorraldaja ehk inspektor-kontaktisik on vanglateenistuse tippspetsialist, kelle ülesanne on aidata kinnipeetaval oma vangistusaega sihipäraselt kasutada, et ta suudaks vabanemise järel ühiskonnas paremini toime tulla.

Töö hõlmab riskianalüüsi koostamist ja individuaalse tegevuskava loomist, mis keskendub kriminogeensete riskide vähendamisele, hariduse ja tööoskuste arendamisele ning sotsiaalsete oskuste parandamisele – see võib hõlmata hariduse omandamist, sotsiaalprogramme või sõltuvusest vabanemist. Lisaks motiveerib inspektor-kontaktisik kinnipeetavat neis tegevustes osalema, jälgib seatud eesmärkide täitmist ning korraldab vajaduse korral sotsiaalhoolekandelist abi.

See roll nõuab head suhtlemisoskust, empaatiat ja analüütilist mõtlemist, sest igal kinnipeetaval on oma taust ja vajadused. Erialaste oskuste omandamiseks tööks juhtumikorraldajana valmistab sind ette vanglateenistuse kolledži kolmeaastane korrektsiooni eriala. Õppe raames omandad põhjalikud teadmised õigusest, psühholoogiast, inimkäitumisest ja juhtimisest, et kujundada inimeste elusid ning luua võimalusi positiivseteks muutusteks.

Karjääriteekond
  1. Inspektor-kontaktisik/spetsialist
  2. Peaspetsialist/korrapidaja
  3. Üksuse juht
  4. Juhtkond
  5. Erinevad ametikohad vanglate osakonnas või ministeeriumis

Samuti on võimalik liikuda tööle kriminaalhooldusesse - vaata karjääriteekonda kriminaalhooldusametnike vahekaardilt!

Nõuded

Juhtumikorraldajana töötamiseks on vajalik korrektsiooni erialal omandatud rakenduskõrgharidus. Kandideerides läbid tavapärase värbamisprotsessi, mis hõlmab dokumentide esitamist ja vestlusi ning kehaliste katsete sooritamist. Kehaliste katsete normid on kohandatud soo ja vanuse järgi ning leiad need allolevast tabelist.

Kriminaalhooldusametnikud

Info

Kriminaalhooldusametniku missioon on õigusrikkujaid suunata ja toetada, aidates neil kohaneda ja paremini toime tulla eluga vabas ühiskonnas ning järgida seaduskuulekat elustiili. 

Ametikoha siht ja ülesanne on tagada, et kriminaalhooldusalune täidaks oma karistusega seotud kohustusi, heastaks tekitatud kahju ja võtaks vastutuse oma tuleviku eest. Selleks kasutatakse toetavaid vestlusi, sotsiaalprogramme ja individuaalseid juhendamismeetodeid, mis aitavad õigusrikkujal leida oma tee tagasi ühiskonda. Tööülesannete hulka kuulub ka riskihindamine, et leida probleemide juurpõhjused ja ennetada uute kuritegude toimepanemist. Oluline roll on ka kontrollnõuete ja kohtu seatud lisakohustuste täitmise jälgimisel. 

Kriminaalhoolduse esindused paiknevad üle Eesti. Võimalik on valida endale sobiv maakond. Töö ise on liikuv ja vaheldusrikas – tehakse kodukülastusi ning vajaduse korral osaletakse ka kohtuistungitel. 

Selles rollis on oluline empaatiavõime, hinnanguvaba suhtumine ja hea suhtlemisoskus, sest iga õigusrikkuja lugu on erinev ning vajab paindlikku ja asjatundlikku lähenemist. 

Karjääriteekond
  1. Nooremametnik
  2. Kriminaalhooldusametnik
  3. Vanemkriminaalhooldusametnik
  4. Vanemkriminaalhooldusametnik-metoodik / ekspert / nõunik
  5. Kriminaalhooldusosakonna juhataja
  6. Juhtkond
  7. Erinevad ametikohad vanglate osakonnas või ministeeriumis
Nõuded

Kriminaalhooldusametnikuna töötamiseks on vajalik valdkonnaga seotud kõrgharidus. Kriminaalhooldusametniku tööd toetavad erialad on näiteks sotsiaaltöö, psühholoogia, õigusteadus, sotsiaalpedagoogika, korrektsioon ning teised siseturvalisuse erialad ja sotsiaalteadused. Vajalik on ka kõrgtasemel eesti keele oskus ning vene ja/või inglise keele oskus. Ootame, et suhtud inimestesse hoolivalt, avatud meelega ja ilma eelarvamusteta.

Õigusvaldkonna spetsialistid

Info

Õigusvaldkonna spetsialist on vanglasüsteemi tugisammas õigusküsimustes. Juristide ülesanne on pakkuda vanglateenistujatele professionaalset õigusnõustamist, samuti koostada ja kooskõlastada õiguslikke dokumente ning lahendada kinnipeetavate vaideid ja kahjunõudeid puudutavaid küsimusi, nõustada vanglateenistujaid õiguslikes küsimustes ja esindada vanglat kohtumenetlustes.

Vanglateenistuses väärtustame avatust ja uuendusmeelsust ning ootame ka Sinult ettepanekuid, kuidas oma töövaldkonda veelgi tõhusamalt arendada. 

Vanglateenistus on suurepärane lävepakk õigusmaailma noorele spetsialistile ning pakub põnevaid ja mitmekesiseid juhtumeid ka juba kogenud juristile. Sinu panus aitab tagada vanglateenistuse õiguspärase ja sujuva toimimise, toetades kogu süsteemi arengut.

Sotsiaaltöötajad, psühholoogid ja kaplanid

Info

Sotsiaaltöötajad, psühholoogid ja kaplanid kannavad keskset rolli õigusrikkujate toetamisel, aidates neil oma käitumismustreid muuta ja jätkata elu senisest õiguskuulekamalt. Nende ametite kaudu mõjutatakse päriselt inimeste elu ja aidatakse neil liikuda positiivsete muutuste suunas.

Sotsiaaltöötajad aitavad kinnipeetavatel arendada eluks vajalikke oskusi ning viia läbi sihtgruppe toetavaid sotsiaalprogramme sõltlastele, joobes juhtidele ja seksuaalkurjategijatele. Psühholoogid tegelevad kinnipeetavate vaimse tervise toetamisega individuaalnõustamiste kaudu, aidates neil töötada läbi minevikuprobleeme, et ennetada uute kuritegude toimepanekut. Kaplanid pakuvad hingelist tuge, viies läbi palvusi, hingehoidlikke vestlusi ja teisi usuga seotud tegevusi.

Lisaks oma erialasele tööle on nendel ametikohtadel töötavad ametnikud heade inimesetundjatena väärtuslikud partnerid ka teistele vanglateenistujatele, aidates neil mõista kinnipeetavate käitumismustreid ning leida tõhusaid sekkumisviise.

Haldus-, arvestus-, eelarve- ja teabehaldusteenistuse spetsialistid

Info

Vanglateenistuse haldus-, arvestus-, eelarve- ja teabehaldusteenistuse spetsialistid hoolitsevad selle eest, et kõik vajalikud protsessid toimiksid sujuvalt ja tõrgeteta. 

Administratiivtöötajad tegelevad oma eriala alusel dokumentide ja teabehalduse, arvete, eelarve hangete, transpordi ja taristute heakorra ning muude tugiteenustega. Samuti on nad olulised vahendajad erinevate partnerite vahel, mistõttu on hea suhtlemisoskus neis ametites oluline eelis.

Vanglateenistus pakub kaasaegset töökeskkonda, kus vähendame bürokraatiat, kasutame digilahendusi ning tagame töötajatele kaasaegsed töövahendid ja pidevad arenguvõimalused.

Personaliteenistujad

Info

Vanglateenistuse personaliosakond seisab hea selle eest, et meie ametnikud on toetatud, motiveeritud ja pädevad. 

Personalivaldkonnas tegeletakse värbamise, koolituste, personalihalduse ja arendustegevustega, et tagada vanglateenistuse tõhus toimimine. Värbajad leiavad ja kaasavad motiveeritud töötajaid, väljaõppe peaspetsialistid koordineerivad Sisekaitseakadeemia kadettide praktilist õpet ning korraldavad praktikaid ja töövarjutamisi. Personalipartnerid toetavad organisatsiooni arengut ning hoolitsevad töötajate heaolu eest.

Vanglateenistuses väärtustame inimesi, häid suhteid ja julgust katsetada uusi lahendusi. 

Sisekontrolli spetsialistid

Info

Sisekontroll aitab hoida vanglateenistust ausa ja usaldusväärsena.

Sisekontrolli ametnikud hoolitsevad selle eest, et meie organisatsioon tegutseks õiglaselt, eetiliselt ja vastavuses kehtivate nõuetega. Nende töös on oluline toetada turvalise töökeskkonna kujundamist ning ennetada, avastada ja vajaduse korral menetleda teenistujatega seotud rikkumisi.

Iga päev võib tuua erinevaid katsumusi – kolleegide teadlikkuse suurendamine õiguspärasest tegevusest, vanglas aset leidnud sündmuste asjaolude selgitamine, kontrolltegevuste läbiviimine, juhtumianalüüside koostamine või koostöö teiste järelevalve- ja õiguskaitseasutustega. Sisekontrolli ametnikud teevad ettepanekuid töökorralduse parandamiseks ning aitavad ennetada võimalikke rikkumisi juba eos.

See töö sobib inimesele, kes suudab näha suuremat pilti, tegutseda iseseisvalt ning väärtustab ausust ja õiglust. 

Toitlustusteenistuse spetsialistid

Info

Vanglateenistuses töötavad kokad ja abikokad tagavad kvaliteetsed ja täisväärtuslikud toidukorrad, kuid erinevalt tavarestoranist on nende ülesanne juhtida toiduvalmistamise protsessi.

Kokkade ülesanne on suunata ja juhendada kinnipeetavaid, kes töötavad köögis abikokkadena, aidates toidu valmistamisel ja köögitöödel. See teeb vangla kokatöö rahulikumaks ja füüsiliselt vähem koormavaks, kuna raskemad tööd ja ettevalmistused tehakse ühiselt.

Vanglateenistus panustab oma töötajate turvalisusesse ja heaolusse, pakkudes kaasaegset ja turvalist töökeskkonda. Köögis on toeks ka valvurid ning abikokkadena töötavad kinnipeetavad on läbinud põhjaliku taustakontrolli, neil on eeskujulik käitumine ja suur motivatsioon õppida ning töötada.

Teabe- ja uurimisosakonna spetsialistid

Info

Vanglateenistuse teabe- ja uurimisosakonna spetsialistid mängivad keskset rolli vanglas turvalise ja õiguskuuleka keskkonna hoidmisel. Nende ülesanne on kinnipeetavate õigusrikkumiste ennetamine, avastamine ja tõkestamine. Samuti korraldavad ja toetavad nad süütegude uurimist ning jälitustegevust. See töö nõuab analüütilist mõtlemist, detailidele orienteeritust ning head suhtlemisoskust. 

Õpetajad

Info

Õpetajad aitavad jätkata poolelijäänud kooliteed, pakkudes karistuse jooksul mõtestatud tegevust ja tõstes kinnipeetavate konkurentsivõimet tööjõuturul tulevikus.

Õpetajatöö vanglas on samalaadne väljaspool vanglat tehtavaga, kuna järgitakse samu õppekavasid nagu üldharidus- ja kutsekoolides. Siiski on klassid väiksemad, õpilased valdavalt täiskasvanud ning õppurite mitmekesine taust pakub põnevaid väljakutseid.

Vanglas töötavate õpetajate turvalisuse eest hoolitseme hästi – klassiruumides on vajaduse korral toeks ka valvurid.

Haridusteenuse aitab ka vanglates tagada haridus- ja teadusministeerium, kelle alla kuuluvad ka õpetajad. Vanglasse ootame Sind õpetama partnerkoolide kaudu. 

Meditsiinivaldkonna töötajad

Info

Üldarstid, psühhiaatrid ja õed pakuvad kinnipeetavatele parimat hoolt nii füüsiliste kui ka vaimsete kaebuste leevendamiseks. Samal ajal tagame meie meditsiinipersonali turvalisuse ja kaasaegse töökeskkonna.

Vanglateenistuses peame oluliseks, et kinnipeetavad saaksid sama kvaliteetset meditsiiniabi nagu vabaduses viibivad inimesed, seega kasutame meditsiiniteenuste osutamisel haiglate abi. Meditsiiniteenust vanglates aitab tagada sotsiaalministeerium. Kui soovid liituda vanglate meditsiinipersonaliga, võta ühendust meie partnerhaiglatega

Mida me pakume

Tervist toetav töökoht

  • Osaleme spordiüritustel ning innustame terviseedendust meeskondlike sporditegevuste kaudu
  • Võimaldame põhjalikke tervisekontrolle
  • Toetame prillide soetamist
  • Toetame sportimist Stebby konto kaudu
  • Võimaldame psühholoogilist nõustamist ja (grupi)supervisioone
  • Pakume vangla jõusaali tasuta kasutust
  • Võimaldame vaktsineerimist lähtuvalt riskianalüüsist
  • Pakume toitumisnõustamist ning võimaldame treeninguid personaaltreeneriga
  • Võimaldame 3 tervisepäeva aastas
  • Väärtustame töö- ja puhkeaja tasakaalu ning julgustame võtma „ausaid pause“

Märkame ja tunnustame

  • Hindame teenistusse panustamist ja maksame staažitasu alates 5. tööaastast*
  • Tähistame koos meie aastapäevasid ja veedame ühiselt suvepäevi
  • Julgustame tunnustama kolleege „ausa paiga“

Tööõnne toetav keskkond

  • Toetame uute teenistujate sisseelamist
  • Võimaldame meeskondlikke motivatsiooniüritusi
  • Lähtume väärtuspõhisest juhtimiskultuurist ja peame oluliseks regulaarset infovahetust
  • Lähtume organisatsiooni arendamisel strateegiast ja töötajate rahulolu-uuringust
  • Väärtustame regulaarseid üks-ühele vestluseid juhiga

Toetame õppimist ja arengut

  • Pakume karjäärivõimalusi, töövarjutamist teenistuse sees ning rotatsiooni
  • Säilitame töötasu reservõppekogunemise ajaks
  • Pakume tööks vajalike kompetentside täiendamiseks koolitusi ja arendusprogramme
  • Kooli suunamisel säilitame õpingute ajaks palga*
  • Korraldame valdkondlikke kutsemeisterlikkuse võistlusi
  • Toetame juhtide arengut ja panustame juhtimiskvaliteeti

* Rakendub vanglaametnikele

Tasakaalus töö- ja pereelu

  • Võimaldame paindlikku töökorraldust ja kaugtööd olenevalt töö iseloomust
  • Võimaldame 35 päeva põhipuhkust
  • Peame enda teenistujaid oluliste perekondlike sündmuste puhul meeles
  • Võimaldame teenistujale tasemeõppe lõpetamisel vaba päeva

Kas vanglateenistus on mulle?

Sul on soov näidata õigusrikkujatele head eeskuju ja suunata neid õiguskuulekale teele.

Oled hea inimesetundja ja tugev meeskonnamängija ning hea sõna on Sinu tugevaim tööriist.

Sa oled tegus ja avatud uutele väljakutsetele ning ei karda proovida uusi lahendusi ka keerulistes olukordades. 

Sa oskad erinevate inimestega avatult ja mõistvalt suhelda – kuulad, selgitad ja aitad neil paremas suunas edasi liikuda.

Sa oled tähelepanelik ja täpne – just need omadused on vastutustunde ja usaldusväärsuse kõrval selles töös eriti tähtsad.

Kohtled iga inimest erapooletult ja õiglaselt, usud, et igal inimesel on võimalus muutuda, ning lähened oma tööle asjatundlikult ja eelarvamusteta.

Sa oled valmis ise otsustama ja oma valikute eest seisma. Mõistad, et igal teol on mõju ja tagajärg, ning suhtud vastutusse rahulikult ja kindlalt.

Vabad töökohad

Vanglateenistuse meeskond koosneb pühendunud ja asjatundlikest inimestest, kes töötavad iga päev koos ühise eesmärgi nimel. Kui ka Sina otsid tähendusrikast tööd ja soovid anda oma panuse turvalisema Eesti loomisesse, siis tule meile tööle!  

Tutvu võimalustega

Meie inimesed

Vaata kõiki

Suurim väärtus on inimesed, kellega koos olen töötanud ja õppinud – need kogemused ja suhted aitavad kasvada nii töös kui ka inimesena.

Kerlyn Roosipõld
Vanglate osakonna nõunik